Videre til indhold

Revisors erklæring på regnskaber

Det er kun selskaber over en vis størrelse, hvor det er pligtigt at vælge en revisor. Denne artikel gælder derfor kun for aktie- og anpartsselskaber.

I det følgende er beskrevet, hvordan du som virksomhedsejer skal forholde dig til valg af revisor til at påtegne dit årsregnskab. Det er væsentligt at vælge den model, der passer bedst til dig og din virksomhed.

Reglerne er komplicerede, og derfor bør du tage en dialog med din revisor herom. Dette sikrer også, at du køber den rigtige revisorløsning - det kan der være store besparelser ved.


Hvem kan være omfattet af reglerne?

Reglerne gælder for mindre og mellemstore aktie- og anpartsselskaber. Det vil sige selskaber, som ikke overskrider størrelsesgrænserne:

- Udvidet gennemgang eller revision

- revision, udvidet gennemgang, review eller assistance 

Omsætning 89 mio. kr. 

Balance 44 mio. kr. 

50 medarbejdere.

Omsætning 8 mio. kr. 

Balance 4 mio. kr. 

12 medarbejdere.

Lempelsen kan benyttes af igangværende virksomheder, der i to regnskabsår i træk ikke overskrider to af nævnte grænseværdier.

Om du skal vælge revision eller udvidet gennemgang afhænger af din virksomheds og interessenters behov.

Uanset om virksomheden vælger revision eller udvidet gennemgang, eller det er muligt at tilvælge en mindre omkostningstung årsrapportløsning, skal virksomheder omfattet af regnskabsklasse B fortsat udarbejde et regnskab, som skal sendes til offentliggørelse hos Erhvervsstyrelsen.

Udvidet gennemgang kan således ikke sidestilles med en revision, da den ikke giver samme grad af sikkerhed for årsrapportens regnskabsoplysninger, men den kan måske være et alternativ for de virksomheder, som har mindre behov for denne sikkerhed. Det rigtige valg for din virksomhed vil bl.a. afhænge af, hvor kompleks din virksomhed er, dens ejerstruktur, ledelse og økonomiske situation, samt hvilke behov dine interessenter har. Dine interessenter kan f.eks. være SKAT/andre myndigheder, pengeinstitutter/rådgivere, ejere/aktionærer, leverandører, kunder.

Er der ikke lovgivningsmæssigt krav eller krav fra interessenter for, at der skal være foretaget revision i en eller anden form – kan en årsrapport udarbejdes uden assistance fra en revisor, blot den indeholder de nødvendige lovbestemte oplysninger. Det kan dog ikke umiddelbart anbefales, da revisor har den nødvendige viden om de aktuelle krav til årsrapport, så tag først en dialog med din revisor og væsentlige interessenter, før valget træffes.

 

Hvad er forskellen på erklæringstyperne?

Revision

Ved revision giver revisor i sin konklusion udtryk for, hvorvidt årsregnskabet efter revisors opfattelse giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven.

Revisor afgiver sin konklusion med høj grad af sikkerhed. Revisor opnår sikkerheden ved at indhente dokumentation for og efterprøve, at alle væsentlige oplysninger i årsregnskabet er opgjort i overensstemmelse med relevant lov eller regnskabsstandard, og at ingen væsentlige poster eller oplysninger er udeladt.

Udvidet gennemgang

Den danske erklæringsstandard indebærer, at revisor i sin konklusion giver udtryk for, hvorvidt årsregnskabet i alle væsentlige henseender er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Der er således tale om en positiv erklæring i lighed med revision, men sikkerheden for revisors konklusion er dog mindre end ved en revision.

En udvidet gennemgang tager udgangspunkt i et review, jf. nedenfor. I tillæg hertil udfører revisor en række supplerende handlinger. Revisor kan dermed forøge sikkerheden for sin konklusion om regnskabet i forhold til den sikkerhed, der opnås ved et review. 

Review

Ved et review giver revisor i sin konklusion udtryk for, at revisor ikke er blevet bekendt med forhold, der giver anledning til at konkludere, at regnskabet ikke giver et retvisende billede i overensstemmelse med årsregnskabsloven. Der er således tale om en såkaldt negativ erklæring. 

Denne negative udtryksmåde afspejler, at revisor afgiver sin konklusion med begrænset sikkerhed. Grundlaget for konklusionen indhenter revisor primært gennem forespørgsler og analyser af regnskabsinformationer. Opstår der ved disse handlinger tvivl om, hvorvidt der skal ske ændringer i regnskabet, vil revisor udføre yderligere procedurer for at verificere om dette er tilfældet eller ej.

Assistance

Ved assistance er der ingen form for sikkerhed i revisors konklusion. Revisor foretager alene en opstilling af regnskabet på baggrund af sin regnskabsmæssige ekspertise. Regnskabsopstillingen er i overensstemmelse med årsregnskabsloven. 

Artiklen er udarbejdet af vores samarbejdspartner Azets. 

Har du brug for hjælp?

Som medlem af Ase Selvstændig kan du få rådgivning om regnskab, skat og moms hos vores partner Azets. Log ind på Ase Selvstændig - på forsiden under 'Ring til revisor' finder du kontaktoplysninger til Azets. 

Er du ikke allerede medlem af Ase Selvstændig og ønsker rådgivning hos vores partner, kan du melde dig ind online eller på tlf. 7013 7015.

Meld dig ind i Ase Selvstændig