Fradrag for reklameudgifter og repræsentationsudgifter
Mange virksomheder anvender en ikke ubetydelig sum penge på reklamer. Derfor er det vigtigt at være opmærksom på de skatteretlige regler angående fradrag for udgifter til reklame.
Fradrag for reklameudgifter
Som udgangspunkt vil der ikke være fradrag for reklameudgifter, da der vil være tale om etableringsudgifter. Det følger dog af ligningslovens § 8, stk. 1, at udgifter til reklame, som afholdes i forbindelse med dit erhverv med det formål at opnå salg af varer og tjenesteydelser, er fuldt fradragsberettigede. Dette betyder, at du som selvstændig kan trække disse udgifter fra ved opgørelsen af den skattepligtige indkomst.
Overordnet kan det siges, at udgifterne til reklame skal have været afholdt med det formål, at der kan opnås et salg af varer eller tjenesteydelser. Dermed er det udelukket, at du kan få fradrag for udgifter, som ikke har haft til formål at skabe mere salg i virksomheden. I forlængelse af dette skal det nævnes, at reklameudgifter skal have til formål at opretholde en virksomheds omdømme eller at udbrede kendskabet til virksomheden.
Før noget er en fradragsberettiget reklameudgift, er det herudover et krav, at reklameudgiften har været afholdt overfor en ubestemt kreds af kunder eller overfor potentielle kunder. Det betyder, at du f.eks. ikke kan sende gaver til kunder på deres runde fødselsdage og få fradrag for udgifterne hertil som reklameudgifter, da der ikke vil være tale om noget, som er rettet mod en ubestemt kreds af kunder eller potentielle kunder. Disse udgifter vil i stedet kunne fratrækkes som repræsentationsudgifter. Disse udgifter vil i stedet kunne fratrækkes som repræsentationsudgifter, hvor der alene er ret til et fradrag på 25 %.
Med hensyn til fradrag for reklameudgifter er det ligeledes vigtigt at være opmærksom på, at der er adgang til fradrag både i relation til salg i udland og indland. Dermed vil der også kunne opnås fradrag for reklameudgifter, selvom reklameudgifterne har været rettet mod f.eks. kunder i Tyskland.
I forbindelse med fradrag for reklameudgifter er der ofte problemer med situationer, hvor der gives bidrag til lotterier og lignende og i situationer, hvor sportsklubber, sportsfolk eller andre lignende formål bliver sponseret. Her er det afgørende for, om bidragene i de nævnte tilfælde vil blive anset som fradragsberettigede reklameudgifter, at du som modsvar til bidraget har opnået en ret til reklame for dit virksomhedsnavn eller virksomhedslogo, som er svarende til det bidrag, der er ydet. Dette vil dermed altid bero på en konkret vurdering i forhold til den potentielle reklameværdi og det bidrag, du har ydet.
Kan gaver betragtes som reklameudgifter?
Det er i visse tilfælde ligeledes muligt at fratrække udgifter til gaver som reklameudgifter. Dette kræver, at gaverne kan betragtes som reklameudgifter. Det vil ofte være nemmere at opnå fradrag for gaverne som reklameudgifter, hvis gaverne er forsynet med virksomhedslogo eller virksomhedsnavn. I så fald skal gaverne blot opfylde følgende tre betingelser:
- At gaverne er fremstillet med et reklameformål,
- At gaverne er fremstillet i et større antal eksemplarer, og
- At gaverne ikke er særligt kostbare. Denne betingelse er opfyldt, hvis indkøbsprisen eller fremstillingsprisen ikke er højere end 100 kr. eksklusive moms.
Er gaverne ikke forsynet med virksomhedslogo eller virksomhedsnavn, vil udgifterne hertil stadig kunne fratrækkes som reklameudgifter, hvis følgende to betingelser er opfyldte.
- Uddelingen skal ske i forbindelse med et forretningsjubilæum, en reception eller lignende.
- Gaven skal være af ubetydelig værdi.
I forlængelse heraf er det relevant at få klarlagt, hvornår et forretningsjubilæum, en reception eller lignende selvstændigt kan anses som en fradragsberettiget reklameudgift. Det vil her være en betingelse, at der ikke alene er adgang til arrangementet for en begrænset skare af mennesker. Arrangementet skal altså være med åben adgang for offentligheden eller en større ubestemt kreds af personer. Herudover er det en betingelse, at der ikke bliver serveret reelle måltider for gæsterne. Der må imidlertid gerne serveres mindre serveringer, som f.eks. pindemadder, øl og sodavand. Et meget relevant eksempel på tilfælde, hvor den selvstændige kan fradrage udgifter til disse mindre serveringer, er f.eks. på messer, hvor udgifterne kan fratrækkes som reklameudgifter. Kan arrangementet ikke leve op til de ovenstående betingelser, vil det i stedet være muligt at fradrage udgifterne som de mindre attraktive repræsentationsudgifter, hvorefter der kan opnås fradrag for 25 % af udgifterne.
Har du foretaget fradrag for udgifter som reklameudgifter, men det efterfølgende viser sig, at udgifterne ikke opfyldte betingelserne herfor, vil din skattepligtige indkomst blive forhøjet. Dette vil medføre den konsekvens, at du vil blive mødt med et efterbetalingskrav, hvor der vil være påløbet renter. Derfor er det vigtigt, at du er opmærksom på, at disse fradrag bliver foretaget korrekt. I særligt grove tilfælde vil du ligeledes kunne blive pålagt bøder.
Repræsentationsudgifter
Repræsentationsudgifter er f.eks. udgifter, der afholdes for at få nye forretningsforbindelser, pleje eksisterende forretningsforbindelser eller i forbindelse med afslutning af forretninger. Du kan kun få fradrag for de repræsentationsudgifter, der er afholdt over for personer, der ikke er tilknyttet din egen virksomhed.
Som eksempler på, hvad der kan være repræsentationsudgifter, kan nævnes køb af mad og drikkevarer, restaurantbesøg, gaver, afholdelse af arrangementer som fødselsdage, jubilæer mm., underholdning og deltagelse i rejser og lignende.
I forbindelse med repræsentationsudgifter er det nødvendigt at foretage en afgrænsning over for personaleudgifter og andre interne udgifter. Denne afgrænsning foretages overordnet ved at se på, om der er tale om udgifter, der afholdes over for personer, der ikke er tilknyttet virksomheden. Er der tale om udgifter, der afholdes over for virksomhedens egne medarbejdere, vil der være tale om personaleudgifter eller interne udgifter, hvor det er muligt at opnå et fradrag på 100 %.
Et meget gængs tvivlstilfælde i denne henseende kan f.eks. være med hensyn til en virksomheds rådgivere. Det kan f.eks. være, når revisoren er på besøg i virksomheden i forbindelse med aflæggelse af årsregnskab. Da revisoren ikke er fastansat i virksomheden, så vil der være tale om en repræsentationsudgift, hvorefter der kun kan opnås et fradrag på 25 % for f.eks. udgifter til bespisning af revisoren.
Et andet interessant spørgsmål er, hvorvidt bestyrelsesmedlemmer og aktionærer betragtes som medarbejdere. Her er udgangspunktet, at hvis udgifterne over for disse afholdes i deres egenskab som henholdsvis bestyrelsesmedlemmer og aktionærer, så vil der være tale om personaleudgifter, hvorefter udgifterne er fuldt fradragsberettigede. Dette betyder f.eks., at de udgifter, din virksomhed har i forbindelse med generalforsamlinger og bestyrelsesmøder, er fuldt fradragsberettigede
Et eksempel som er placeret i grænseområdet mellem repræsentationsudgifter og interne udgifter er arrangementer, hvor der både deltager medarbejdere og eksterne forretningsforbindelser. Dette kan f.eks. være i anledning af et jubilæum. Her vil der skulle ske en forholdsmæssig fordeling mellem udgifterne, så den del, der vedrører de eksterne forretningsforbindelser, er begrænset til 25 procent af de afholdte udgifter.
Hvis der derimod er tale om en sammenkomst, der er arrangeret for forretningsforbindelser, vil der være tale om en repræsentationssammenkomst, hvor der kun kan opnås et fradrag på 25 %, da der er tale om repræsentationsudgifter. Dette vil være selvom, der deltager medarbejdere i sammenkomsten. Et klassisk eksempel herpå er restaurantbesøg i anledning af et kundebesøg i virksomheden, for her vil alle udgifterne være repræsentationsudgifter og dermed også de udgifter, der vedrører virksomhedens egne medarbejdere.
En anden vigtig hovedregel er, at hvis der har deltaget familie eller private venner, som ikke har en forretningsmæssig tilknytning til virksomheden, kan udgifterne herfor ikke fradrages.
Med hensyn til repræsentationsudgifter vil det normalvis være et krav, at der er et bilag, som er dateret, angiver udstederen, angiver modtageren, specificerer ydelsen og er forsynet med en kvitteringspåtegning. Yderligere kan det ved restaurationsbilag være nødvendigt at forsyne bilagene med information om, hvem der har deltaget i sammenkomsten og ligeledes angive information om, hvorfor repræsentationsudgiften blev afholdt.
Hvis du som selvstændig har foretaget fradrag for udgifter, der ikke opfylder betingelserne for repræsentationsudgifter eller ikke kan fremvise den nødvendige dokumentation, vil du få forhøjet din skattepligtige indkomst og blive mødt med et efterbetalingskrav, som beskrevet under reklameudgifter. Du vil ligeledes her i grove tilfælde kunne blive pålagt bøder.
Artiklen er udarbejdet af vores samarbejdspartner Selskabsadvokaterne.
Har du brug for hjælp?
Som medlem af Ase Selvstændig kan du få svar på dine spørgsmål om erhvervsjura hos vores partner Selskabsadvokaterne. Log ind på Ase Selvstændig - på forsiden under 'Ring til advokat' finder du kontaktoplysninger til Selskabsadvokaterne.
Er du ikke allerede medlem af Ase Selvstændig og ønsker rådgivning hos vores partner, kan du melde dig ind online eller på tlf. 7013 7015.